niedziela, 23 lutego 2020

Domowe Sushi

Dzisiaj chciałabym Was zabrać w podróż do kuchni japońskiej. Pokażę Wam, że aby zjeść sushi na kolację, nie trzeba wcale iść do drogiej restauracji. Dobre sushi można przygotować samemu w domu. Przepis nie jest bardzo skomplikowany, ale trzeba poświęcić trochę czasu na przygotowanie. Najbardziej pracochłonny jest ryż. Nie zostawiaj, więc przygotowania ryżu na ostatnią chwilę, wszystkie operacje potrafią zająć z przerwami ponad 2 godziny (ryż dość długo stygnie). A teraz sprawdź, jak samodzielnie przygotować pyszne sushi.

W przepisie na razie podaje ogólnie dodatki jakie używamy do przygotowania sushi bez dokładnych kompozycji smakowych, ale nie bójcie się w kolejnej odsłonie jak będziemy przygotowywać sushi opiszę wam dokładnie jakie są rodzaje sushi np. maki, futomaki, uramaki, itp. Ale tak jak mówię to w kolejnym poście. 


Czas przygotowania: 45 minut
Czas gotowania: 30 minut
Czas studzenia: min. 45 minut
Czas zawijania: 30 minut
Całkowity czas przygotowania: ok. 2,5 godziny

Ilość porcji: 6 rolek sushi

Składniki:
350 g ryżu do sushi

Składniki do zaprawy do ryżu:
9 łyżek octu ryżowego
2,5 płaskiej łyżki cukru
1,5 łyżeczki soli

Dodatkowo:
6 płatów nori
serek kanapkowy (naturalny)
łosoś (surowy, smażony, wędzony)
tuńczyk (surowy)
smażone krewetki
paluszki krabowe
awokado
papryka
ogórek
pęczek szczypiorku
mango
sezam
pasta wasabi
marynowany imbir
sos sojowy 

Na przygotowanie ryżu trzeba liczyć tak około 2 godzin. Więc zaczniemy od niego. Odmierzamy potrzebną ilość ryżu i wsypujemy do miski. Płuczemy ryż w zimnej wodzie aż woda nie będzie mętna (min. 3 razy, ale może być ich więcej potrzeba). Gdy woda będzie czysta kończymy płukanie. Zalewamy ryż zimną wodą i odstawiamy na 30 minut. W między czasie przygotowujemy zaprawę do ryżu. Do małego garnuszka wlewamy ocet ryżowy. Dodajemy do niego cukier oraz sól i wszystko razem podgrzewamy na małym ogniu. Tylko, aby składniki się połączyły (nie zagotowujemy). Odstawiamy do ostudzenia. Odcedzamy dokładnie i wsypujemy do garnka ryż. Zalewamy ryż wodą na jedną szklankę ryżu dajemy szklankę wody tak w 80% pełną. Przykrywamy garnek i szybko doprowadzamy do wrzenia. Po czym zmniejszamy moc palnika na prawie minimum i gotujemy tak przez ok. 13 minut ciągle pod przykryciem. Po tym czasie zestawiamy garnek z palnika i na 15 minut odstawiamy (przez cały czas nie podnosimy pokrywki). Następnie przekładamy ryż do miski (rada: im większa miska tym ryż szybciej ostygnie) i delikatnie mieszamy, aby odparował. Skrapiamy zaprawą do ryżu ok. 5 łyżek . Miskę przykrywamy mokrą ściereczką, aby ryż nie wysechł. Czekamy do całkowitego wystudzenia (można czasem delikatnie przemieszać). Gdy ryż jest całkowicie ostudzony przechodzimy do zawijania sushi. Wszystkie warzywa i owoce kroimy w paseczki. Na macie bambusowej układamy płat nori - śliską stroną do maty. Zwilżonymi zimną wodą dłońmi na nori nakładamy porcję ryżu i rozprowadzamy cienką warstwę pozostawiając na końcu około 2-3 cm wolnego brzegu. Na ryż nakładamy wg swoich upodobań składniki (np. warstwę serka, pokrojonego w cienkie paseczki ogórka (bez nasion), pokrojoną w paseczki paprykę, łososia, szczypiorek i awokado).


Przy pomocy maty całość zwijamy w ciasną rolkę (końcówkę nori można lekko skropić wodą, dla lepszego sklejenia), a następnie kroimy (ryż dość mocno się klei do noża, więc można go delikatnie zwilżać wodą przed każdym krojeniem). Jeżeli chcesz zrobić odwrócone sushi zacznij od owinięcia maty bambusowej folią przezroczystą. Na niej połóż 3/4 płata nori (odetnij nożyczkami nadmiar nori) śliską stroną do maty. Nałóż tym razem na cały powstały płat cienką warstwę ryżu. Ostrożnie obróć płat na drugą stronę i na śliskiej powierzchni układaj składniki i znowu za pomocą maty zawiń w rolkę. Na talerz wysyp sezam i obtocz w nim rolkę sushi. Następnie kroimy tak samo jak poprzedni. Gotowe sushi podajemy z sosem sojowy, odsączonym, marynowanym imbirem oraz wasabi. 


Smacznego!

Zapraszam do śledzenia mnie na instagramie Malinova Kuchnia 😌😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz